Domowe Laboratorium

 

chemik

 

Domowe Laboratorium to kącik, gdzie zamieszczane są eksperymenty, które mali studenci Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego mogą wykonać wspólnie z rodzicami. Doświadczenia stanowią znakomitą zabawę dla dzieci, podczas której uczą się, zdobywając pewną wiedzę.
Drodzy studenci Juniwersytetu, eksperymentowanie pozwoli zaspokoić Waszą ciekawość i chęć poznania, ale pamiętajcie wykonujcie doświadczenia tylko pod okiem osób dorosłych.

Skaczące jajko

Surowe jajko (nie rozbijaj skorupki) włóż do szklanki, zalej octem, nakryj szklankę talerzykiem i odstaw w spokojne miejsce na co najmniej 24godziny. Po tym czasie delikatnie wyjmij jajko ze szklanki, opłucz pod bieżącą wodą i gotowe!

Elżbieta Niedźwiedź

Jajko w butelce

Ugotowane jajko obierz ze skorupki.Przygotuj butelkę, najlepiej z dużego soku przecierowego (np.Kubuś).Sprawdź, czy jajko wpada do butelki - nie powinno, powinno być szersze niż szyjka butelki. Kawałek papieru (ok 1/2 kartki A4) zroluj luźno, zapal u dołu i wrzuć do butelki - natychmiast nakryj szyjkę butelki jajkiem. Papier się spali, a jajko wpadnie z hukiem do butelki.

Elżbieta Niedźwiedź

Co się kryje w czarnym tuszu

Wytnij z papieru rysunkowego pasek o szerokości ok. 2 cm, dłuższy niż wysokość szklanki, której użyjesz do tego doświadczenia. Na jednym końcu paska, 1cm od brzegu namaluj pisakiem (np. czarnym), którego tusz badasz, grubą kreskę. Włóż pasek do szklanki tak, by dotykał dna, opierał się o jej ścianki i zwisał na zewnątrz. Kreska z pisaka powinna być tuż nad dnem szklanki. Nalej delikatnie do szklanki octu tak, aby jego poziom nie dotknął kreski, nakryj całość talerzykiem i odczekaj. Na pisaku pojawi się feria barw, które składają się na kolor pisaka.

Elżbieta Niedźwiedź

Przygotowanie cieczy (tzw. nienewtonowskiej), po której można chodzić (raczej szybko biegać)

Do miski z wodą wsypujemy mączkę ziemniaczaną lub kukurydzianą (bogate źródło skrobi) i mieszamy dwa składniki. Kiedy bardzo delikatnie włożymy palec do przygotowanej mieszaniny to zanurzymy go tak jak w każdym innym płynie. Jeśli palec będziemy chcieli zanurzyć bardzo energicznie, z użyciem znacznej siły wówczas płyn stanie się twardy i sprężysty jak ciało stałe, a palec nie zamoczy się.

Czytaj więcej...

Sprawdzanie występowania błonki na powierzchni cieczy

Na powierzchni wody w szklance (nalanej do pełna) umieszczamy żyletkę, lekką monetę lub spinacz biurowy. Przedmioty te nie toną, lecz utrzymują się na powierzchni wody.

Czytaj więcej...