Rany - rety - roboty! Relacja

19 i 26 stycznia 2019 r. studenci Juniwersytetu wzięli udział w zajęciach z wykorzystaniem robotów zbudowanych z klocków. W świat robotyki wprowadził dzieci Tomasza Rutana - informatyk z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

Na początku warsztatów dzieci obejrzały krótki film, ukazujący różne rodzaje robotów najnowszej generacji: były wśród nich roboty przypominające zwierzęta takie jak motyle, mrówki, pająki czy gekon, roboty osobiste wyglądające jak ludzie, budujące samochody czy specjalistyczne i bardzo precyzyjne urządzenia jak robot wykorzystywany w medycynie podczas operacji. W dalszej części zajęć dzieci w małych grupach uczyły się jak za pomocą specjalnej aplikacji programować roboty. Każdy z uczestników spróbował za pomocą tabletu zaprogramować łazik zbudowany z klocków. Studenci sprawdzili jakie wydaje dźwięki, jak wprawić go w ruch oraz czy można to zrobić tylko ruszając ręką. Na zakończenie spotkania na małych studentów czekała niespodzianka – zobaczyli jak robot kot macha ogonem, pije mleko i „wyśpiewuje” sto lat po angielsku. Dowiedzieli się, że za pomocą jednego zestawu klocków można zbudować kilka różnych robotów, np. zaprezentowany kot powstał z ponad 700 klocków, a jego zbudowanie zajęło około 20 godzin.

Jasielski Uniwersytet Dziecięcy to edukacyjny projekt realizowany przez Miasto Jasło w ramach Programu „Postaw na rodzinę”. Projekt współfinansowany jest ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w ramach programu "Postaw na rodzinę".

JUD Roboty 1

JUD Roboty 2