Aparat do znikania zdjęć - relacja

25 listopada 2017 roku mali studenci Jasielskiego Uniwersytetu  Dziecięcego spotkali się na kolejnych zajęciach, aby pod okiem fotografa, animatora kultury i artedukatora Pawła Kuli  zgłębiać tajniki fotografii.

Podczas warsztatów „Aparat do znikania zdjęć” dzieci przekonały się, że do utrwalenia obrazu nie zawsze potrzebny jest nam aparat. Dowiedziały się czym jest zjawisko powidoku, sprawdziły jak za pomocą ciepła naszego ciała, specjalnych tablic i odpowiedniego oświetlenia wykonać fluorescencyjne obrazy widoczne jedynie w ciemności.  Przekonały jak na zwykłym oknie z użyciem kawałka folii „zainstalować” camera obscura, czyli przyrząd będący pierwowzorem aparatu fotograficznego. A zwieńczeniem zajęć było wykonanie własnych fotografii bez użycia aparatu.  Potrzebny był do tego jedynie papier fotograficzny, kilka drobiazgów, jak sznurki czy klucze, drobne elementy wycięte z czarnego papieru oraz światło słoneczne.